Jedziemy!
REHABILITACJA
Nowoczesna fizjoterapia to przede wszystkim
olistyczna praca z ciałem!
W naszych gabinetach nie spotkasz się ze szpitalną, masową fizykoterapią (klasycznym zestawem: laser, prądy ultradźwięki... pole magnetyczne!) i anonimowym podejściem do pacjenta.
FIZJOTERAPIA OGÓLNA
Kompleksowe podejście do pacjenta to nasz priorytet. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że przyczyna dolegliwości jest zupełnie inna niż miejsce bólu przez co schorzenia narastają latami.
Dzięki dokładnej diagnostyce fizjoterapeutycznej i odpowiednio zaplanowanej terapii można wyeliminować szereg problemów zdrowotnych. Terapia jest dopierana indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Fizjoterapia zalecana jest dla osób, u których występują m.in.:
- bóle kręgosłupa
- bóle stawów
- kontuzje i urazy
- korekcja wad postawy
- przygotowanie do operacji/zabiegów chirurgicznych
- postępowanie pooperacyjne
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
Fizjoterapia uroginekologiczna to dział fizjoterapii, który (na szczęście!) staje się coraz to popularniejszy. Terapia polega na profilaktyce i leczeniu problemów kobiecych, natury intymnej.
W naszym środowisku tematy ginekologiczne to często temat tabu, ale wśród kobiet widać coraz to większą świadomość i chęć działania w tym temacie – tak ma być!
Ten rodzaj fizjoterapii znajduje również swoje zastosowanie w okresie ciąży, porodu, połogu i w leczeniu następstw poporodowych.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest zalecana dla osób, które zauważają u siebie chociaż jeden z poniższych problemów (schorzenia często wiążą się one ze sobą i powodują błędne koło):
- wysiłkowe nietrzymanie moczu
- pęcherz nadreaktywny
- obniżenie narządów miednicy mniejszej
- ból krocza, bolesne stosunki
- ból w obrębie miednicy i jamy brzusznej (m.in. endometrioza, bolesne miesiączki, mięśniaki macicy)
- terapia blizny po CC
- rozstęp mięśni prostych brzucha (DRA)/rozejście kresy białej
- przed lub po operacji ginekologicznej/urologicznej
- przygotowanie do porodu
- dolegliwości bólowe podczas ciąży
FIZJOTERAPIA W CIĄZY I PO CIĄŻY
Na szczęście w dzisiejszych czasach lekarze są za aktywnością fizyczną podczas ciąży (oczywiście jeśli brak przeciwwskazań). Jak wiadomo ciąża to czas ciągłych zmian w ciele kobiety. Organizm przygotowuje się do zupełnie odmiennego sposobu funkcjonowania, stanowiąc spore wyzwanie dla WSZYSTKICH układów organizmu.
Odpowiednio dobrane postępowanie fizjoterapeutyczne może pomóc wyeliminować niechciane dolegliwości i możliwe skutki uboczne, dlatego nawet jeżeli na pozór wydaje się, że w czasie ciąży nie pojawiają się problemy – warto sprawdzić czy organizm na pewno sobie radzi. Terapia kobiet w ciąży sprawdza się jako profilaktyka okołoporodowa oraz pozwala na lepsze przygotowanie ciała do porodu.
Fizjoterapię poporodową można rozpocząć nawet w pierwszej dobie. Wdrożenie odpowiednich technik i prawidłowych nawyków pozwala na szybszy powrót do formy oraz zmniejsza ryzyko pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości. Podczas wizyty poruszane są również tematy o to jak zadać o swoje ciało i jakie pozycje przyjmować w ciągu dnia, podczas opieki nad małą pociechą!
KAŻDA KOBIETA PO PORODZIE POWINNA ZGŁOSIĆ SIĘ DO FIZJOTERAPEUTY UROGINEKOLOGICZNEGO! Zawsze warto sprawdzić czy ciało prawidłowo wraca do swojego stanu sprzed ciąży.
Jak wiadomo nie od dziś, jak przebiega ciąża – to loteria, dlatego mogą występować następujące dolegliwości w trakcie jej trwania jak i po porodzie, m.in
- bóle kręgosłupa
- bóle głowy
- bóle w obrębie miednicy
- problemy krążeniowe
- zaburzenia krążenia układu limfatycznego – obrzęki
- rozejście mięśnia prostego brzucha
- zespół cieśni nadgarstka
- problemy z laktacją
- blizny po cesarskim cięciu
- przepuklina pępkowa
- nietrzymanie moczu
INDYWIDUALNY TRENING DNA MIEDNICY
Mięśnie dna miednicy są ciągle narażane na przeciążenia – podnoszenie ciężarów, nieprawidłowa postawa ciała, złe nawyki, porody, menopauza, a także źle dobrana aktywność fizyczna. Ich osłabienie lub wzmożone napięcie może skutkować poważnymi problemami.
Trening dna miednicy wymaga dużego zaangażowania i chęci poprawy ze strony osoby ćwiczącej. Podczas kolejnych spotkań, stopniowo zwiększany jest zakres wiedzy dotyczący świadomości dna miednicy – jego funkcjonowania, jak i sposobami radzenia sobie z problemami, które go dotyczą.
Zajęcia to połączenie praktyki i teorii, obejmują ćwiczenia: mobilizacyjne, świadomościowe, rozluźniające, wzmacniające a także integracje treningu z czynnościami dnia codziennego.
Trening dna miednicy powinna wykorzystywać każda kobieta, niezależnie od wieku czy przed porodem, czy po.
Szczególnie zaleca się go w przypadku:
- nietrzymania moczu
- obniżeniu narządów rodnych
- bólu miednicy
- bólu kręgosłupa
- po operacjach/zabiegach uroginekologicznych
- zaburzenia w aspekcie seksualnym
- wzmożone napięcie mięśni dna miednicy
Trening dna miednicy nie jest prowadzony tylko po wystąpieniu powyższych objawów, ale także w formie profilaktyki. Odpowiednio przygotowuje ciało do porodu, obciążeń dnia codziennego i zmian zachodzących w ciele kobiety w poszczególnych etapach życia.
TERAPIA NAPIĘCIOWYCH BÓLÓW GŁOWY
Napięciowy ból głowy to najczęściej występujący rodzaj bólu głowy, występuje praktycznie u każdego z nas, niestety w niektórych przypadkach zmienia się przewlekłą przypadłość.
Stres i zła postawa to najczęstsze czynniki powodujące wzmożone napięcie mięśni karku i okolic powodując tym samym charakterystyczne bóle głowy – tępy, rozlany, promieniujący, przypominający opaskę dookoła głowy. Większość osób w tym przypadku sięga od razu po tabletkę przeciwbólową – jednak jest to zbędne.
Odpowiednio dobrana terapia pozwala na zmniejszenie częstotliwości występowania bólu lub nawet pozwala na całkowitą jego eliminację!
Jeżeli występują u Ciebie jakieś z poniższych objawów to warto skorzystać z wizyty fizjoterapeutycznej:
- tępy, rozlany ból głowy
- wzmożone napięcie mięśni karku
- ból głowy towarzyszący zmęczeniu, odwodnieniu, stresowi
- uczucie ucisku lub „opaski” dookoła głowy
- szumy uszne, piski
- dodatkowo: zaburzenia snu, nudności, nadwrażliwość na światło i hałas
TERAPIA STAWÓW SKRONIOWO-ŻUCHOWYCH
A cóż to za wymysł? Wbrew pozorom to nie taka nowość, jednak w aktualnych czasach, gdzie sytuacje stresowe, wady zgryzu, a nawet… maseczki, mogą powodować zaburzenia w okolicy naszej żuchwy!
Zresztą… mówienie i jedzenie stanowią dużą część naszego dnia…a staw skroniowo-żuchwowy to przecież też STAW, może go dopaść jakaś dolegliwość tak samo jak kolano czy bark, nie zapominaj o nim! Bardzo często problemy z tą okolicą są następstwem wady zgryzu, nieodpowiedniego leczenia ortodontycznego, bruksizmu (nocne zgrzytanie zębami) a nawet stresu i zaciskania zębów!
Jeżeli występuje u Ciebie chociaż jeden z poniższych objawów to warto skorzystać z wizyty fizjoterapeutycznej
- niemożność otwierania lub zamykania ust
- bóle uszu, szumy uszne, dzwonienie w uszach
- nadmierna ruchomość stawu, „trzaski” stawowe
- zacinanie się stawu
- bóle szczęki, głowy, karku, szyi, ramion
- zawroty głowy i mdłości
- bóle głowy, również migrenowe
TERAPIA BLIZNY
Temat blizn wciąż nie jest odpowiednio nagłaśniany. Niestety jeszcze rzadko po operacjach i zabiegach chirurgicznych usłyszymy, że należy coś z nimi robić.
Niektóre blizny pozostaną nieaktywne, jednak część może powodować duże szkody w naszym organizmie, np.: blizny po cesarskim cięciu mogą powodować problemy z odcinkiem lędźwiowym, blizna po wyrostku – problemy jelitowe, blizna na czole – bóle głowy. Czasami nawet mała, niewinna blizna potrafi narobić dużo niepożądanych skutków ubocznych.
W trakcie jakiegokolwiek wywiadu podczas wizyty – obowiązkowo pada pytanie o to czy jakąś posiadasz. Praca z blizną to przede wszystkim elementy terapii manualnej w połączeniu z instruktażem co należy robić w domu i jak o nią dbać.
Każdą bliznę warto sprawdzić podczas wizyty u fizjoterapeuty! Jeżeli zauważasz, że występuje u Ciebie chociaż jeden z poniższych objawów, warto się wybrać i:
- bolesność blizny i jej okolicy
- uczucie ciągnięcia w tym rejonie
- brak ruchomości blizny
- „wciąganie” / zapadanie się okolicy blizny
- nadmierne zgrubienie
- rozchodzenie się blizny
- przykurcze mięśni w okolicy blizny
- zaburzenia czucia
- zmiana postawy ciała
TERAPIA TKANEK MIĘKKICH
To techniki manualne mające na celu zniwelowanie napięć i dysfunkcji w obrębie tkanek miękkich narządu ruchu, czyli mięśni, więzadeł, torebek stawowych, przyczepów mięśni, ścięgien i powięzi. Część z poniżej wymienionych technik stanowi niekiedy pełną terapię a nie tylko dodatkowe narzędzie terapii.
- TERAPIA MANUALNA – jest to zarówno forma badania jak i leczenia, polega na manualnym stosowaniu ukierunkowanych i specyficznych dla danej metody bodźców mechanicznych lub ruchowych. Wykorzystuje się tutaj cały wachlarz technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta.
- MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH – jest to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i ograniczeń w układzie mięśniowo-powięziowym. W masażu głębokim każdy ruch i technika są ukierunkowane na cel. Nie dochodzi tutaj do ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym masażu, praca z każdym ruchem dąży do oddziaływania na tkanki, a nie tylko jej odżywienie.
- TERAPIA PUNKTÓW SPUTOWYCH – techniką, która wykorzystuje formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej – tak zwanych punktach spustowych, które często objawiają się bólem rzutowanym. Celem terapii jest uwolnienie od napięć i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.
- MASAŻ LECZNICZY – podstawowa i najpopularniejsza forma masażu, która jest zalecana przy problemach zbyt mocno napiętych i bolesnych mięśni. Dzięki jej różnorodności uzyskujemy efekt poprawy krążenia krwi, polepszenia metabolizmu i odżywienia tkanek. Efektem są m.in.: złagodzenie bólów, przyspieszenie odnowy organizmu, poprawa elastyczności oraz sprężystości mięśni. Techniki wykorzystywane w trakcie masaży zawsze są dobierane indywidualnie.
- DRENAŻ LIMFATYCZNY – połączenie technik masażu i terapii manualnej, mające na celu poprawę krążenia limfy w naszym ciele. Ma działanie, m.in. zmniejszające zastoje limfatyczne oraz opuchliznę i obrzęki. Doskonale sprawdza się przy problemach krążeniowych w nogach a także w przypadku kontuzji.
- SUCHE IGŁOWANIE – inaczej nazywane igłoterapią, jest to stosunkowo nowatorski zabieg używany w fizjoterapii w celu uśmierzania bólu mięśniowo – powięziowego. W suchym igłowaniu, w przeciwieństwie do akupunktury z medycyny chińskiej, igła nie jest wprowadzana powierzchownie w punkty znajdujące się na szlakach energetycznych tylko w znacznie głębsze obszary, najczęściej w tzw. punkty spustowe.
- TERAPIA NARZĘDZIOWA – IASTM – to forma mobilizacji tkanki miękkiej przy pomocy różnych narzędzi, specjalnie zaprojektowanych i wykonanych ze stali chirurgicznej. Rezonowanie metalu podczas ślizgu po powierzchni tkanek daje zwrotne informacje czuciowe, powierzchownego napięcia tkanek, nieporównywalne z żadną inna formą badania napięć tkankowych. Dzięki temu terapeuta ma możliwość dokładnego diagnozowania i skutecznego leczenia obszarów, wykazujących cechy zwłóknienia tkanki miękkiej lub chronicznego zapalenia.
- PINOTERAPIA – to polska metoda, która scala ze sobą techniki pochodzące od: akupunktury, akupresury, refleksoterapii, techniki medycyny manualnej, różnorodnych technik masażu i suchego igłowania. Całokształt tworzy kompleksową metodę leczenia, dlatego tak ważna jest szczegółowa znajomość fizjologii i anatomii człowieka.
KINESIOTAPING
Pewnie nie raz widzieliście kogoś z kolorowymi plasterkami, szczególnie popularnymi wśród sportowców. Kinesiotaping to nic innego niż zaaplikowanie na ciało, w ściśle określony sposób, elastycznego plastra. Nie dzieje się tu żadna magia – nie jest to cudowny lek, ale jest to bardzo przydatny element uzupełniający terapię – metoda ta bardzo usprawnia przebieg postępowania terapeutycznego.
Plastry działają wyłącznie mechanicznie, w zależności od sposobu i miejsca aplikacji, mają różnorakie oddziaływanie, m.in.: przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przyspieszające procesy gojenia, pomagają korygować wady oraz poprawiają stabilizację. Genialnie sprawdza się w kontuzjach, np.: przy skręceniach stawów skokowych- zamiast ciężkiej ortezy można zaaplikować plastry, dzięki temu stopa jest odciążona, ustabilizowana…a mięśnie wciąż mogą pracować!